Amennyiben magyar útlevele / személyi igazolványa megsemmisült, azt eltulajdonították vagy elvesztette, ennek tényét be kell jelentenie az okmánykérelem átvételére jogosult valamely magyar hatóság felé. A bejelentés megtétele különösen fontos azért, mert az okmányokkal (azok adataival) bárki visszaélhet, és ebből nagyon komoly kellemetlenségek adódhatnak.
A bejelentés alapján a hatóság gondoskodik az elvesztés, eltulajdonítás, illetve megsemmisülés okmánynyilvántartásban történő rögzítése iránt, amely automatikus figyelmeztető jelzés küld a Schengeni Információs Rendszerbe.
Az úti okmány elvesztését, eltulajdonítását vagy megsemmisülését bejelentheti:
Ebben az esetben a bejelentéssel egyidejűleg az úti okmány pótlását is kérelmezni kell. A pótlás feltétele, hogy a kérelmező az elveszett, eltulajdonított, megsemmisült okmány igénylésekor, a későbbi pótlás érdekében az ujjnyomat kezeléséhez (tárolásához) hozzájárult. A pótlás keretében kiállított új úti okmány érvényességi ideje az eredeti úti okmány érvényességi idejével fog megegyezni, tehát az okmányszám és a kiállítás dátuma kivételével azzal minden másban megegyező lesz az adattartalma.
Okmánypótlás kizárólag elektronikus úton kérelmezhető. Az elektronikus bejelentés és okmánypótlás Ügyfélkapu regisztráció birtokában, az alábbi elérési úton tehető meg:
- a kormányablakokban; vagy
- az okmányirodákban.
Amennyiben az úti okmány elvesztését nem Londonban szeretné bejelenteni, a Brit- szigeteken még az alábbi lehetőségek közül választhat (honlapjukat a városnévre kattintva érheti el):
***
Amennyiben a bejelentést a londoni konzuli hivatalban intézné, figyelmesen olvassa el a lenti tájékoztatónkat. Ellenkező esetben a fenti linkeken tud tájékozódni a teendőkről.
Az úti okmány eltulajdonítása esetén a bejelentést először a helyi (brit) rendőrségen kell megtenni (az elvesztést nem lehet a rendőrségen bejelenteni), amiről:
- jegyzőkönyvet vesznek fel; vagy
- egy referenciaszámot adnak.
Egyes brit rendőrőrsök nem fogadnak ilyen bejelentéseket.
Ezt követően a bejelentést a londoni magyar nagykövetség konzuli hivatalában teheti meg. A londoni nagykövetség és annak konzuli hivatala eltérő címen találhatók; a londoni ügyintézés a konzuli hivatalban folyik, melynek címe:
First Floor, 100 Brompton Road London, SW3 1ER
A bejelentés megtörténhet a nagykövetséghez tartozó tiszteletbeli konzuloknál (Belfast, Cardiff, Sheringham, Torquay) is, feltéve, hogy az okmánybirtokos személyazonossága az általa bemutatott okmányokkal (lásd „Szükséges dokumentumok” menüpontot) a tiszteletbeli konzul előtt igazolást nyert. A tiszteletbeli konzulok személyazonosító okmány hiánya esetén nem tudják a bejelentő személyazonosságát a magyar nyilvántartásokban hivatalból vizsgálni.
A felsorolt konzuli hivatalok elérhetőségeit ide kattintva nézheti meg.
Jegyzőkönyv az útlevél elvesztéséről/eltulajdonításáról.
Kitöltési útmutató a jegyzőkönyvhöz ide kattintva érhető el.
A személyesen megjelent okmánybirtokos (vagy helyette törvényes képviselője – szülő, gyám, gondnok) a jegyzőkönyv aláírásával igazolja a bejelentés megtörténtét.
A jegyzőkönyvben egyidejűleg bejelenthető az útlevél vagy a személyi igazolvány mellett a vezetői engedély és a lakcímkártya elvesztése/eltulajdonítása vagy megsemmisülése is.
Amennyiben rendelkezésre áll, a bejelentő okmánybirtokos vagy a nevében eljáró törvényes képviselő (szülő, gyám, gondok) a személyazonosságát az alábbi okmányok valamelyikével igazolhatja:
- érvényes vagy legfeljebb 1 éven belül lejárt magyar útlevéllel;
- érvényes vagy legfeljebb 1 éven belül lejárt magyar személyi igazolvánnyal;
- érvényes magyar vezetői engedéllyel; ezek hiányában
- érvényes külföldi útlevéllel;
- EGT-állam személyi igazolványával;
- az Egyesült Királyság / EGT-állam állandó – nem ideiglenes! - vezetői engedélyével.
A fentiek hiányában az okmánybirtokos személyazonosítása a londoni konzuli hivatalban rendelkezésre álló hivatalos nyilvántartások alapján történik. Ilyen esetben a tiszteletbeli konzulok előtt a bejelentés nem tehető meg.
A bejelentéskor csatolni kell továbbá a brit rendőrség:
- jegyzőkönyvét; vagy
- referenciaszámát.
Amennyiben a bejelentést az adott helyi (brit) rendőrségen nem fogadták, erről az okmánybirtokosnak a konzuli hivatalban felvett jegyzőkönyvben nyilatkoznia kell
Maga a bejelentés illeték- és konzulidíj-mentes.
A bejelentéssel egyidejűleg benyújtott új úti okmány kérelemre vonatkozó eljárást és annak esetleges konzuli költségét az adott ügytípusnál fejtjük ki részletesen.
A konzuli hivatal az úti okmány elvesztéséről, eltulajdonításáról, megsemmisüléséről haladéktalanul tájékoztatja az útiokmány-nyilvántartásban történő átvezetésére hatáskörrel rendelkező magyarországi hatóságot. Az átvezetés megtételével automatikusan figyelmeztető jelzés jelenik meg a Schengeni Információs Rendszerben.
A kérelem személyes benyújtásához online időpontfoglalás szükséges a londoni konzuli hivatalhoz, az alábbiak szerint:
- „Útlevél/Személyi igazolvány” ügytípusra kell foglalni. Az ügytípus ügyintézési idejébe a jegyzőkönyv felvétele és egy úti okmány igénylése fér bele.
Az ügyintézés időtartama: 20 perc. Késés esetén az ügyintézést nem tudjuk garantálni, így adott esetben új időpontfoglalásra lehet szükség.
Időpont ide kattintva foglalható a londoni konzuli hivatalhoz.
Tiszteletbeli konzulnál előzetes e-mailes időpontegyeztetés alapján kerülhet sor.
Tiszteletbeli konzulnál a bejelentéssel egyidejűleg új úti okmány általánosságban nem igényelhető, ez alól kivétel a 12. életévét be nem töltött kiskorú útlevélkérelme, feltéve, ha a gyermek magyar születési anyakönyvi kivonattal rendelkezik.
Az ügyintézés időtartama: 10-15 perc.
A tiszteletbeli konzulok elérhetőségeit ide kattintva nézheti meg.
A tiszteletbeli konzulnál felvett jegyzőkönyvet és mellékleteit a kérelmezőnek kell a londoni konzuli hivatalhoz eljuttatnia. A postán feladott borítékban az alábbiakat kérjük elhelyezni:
- a kérelmező személyazonossságát igazoló okmány másolatát (lásd. „Szükséges dokumentumok”;
- ha szükséges, akkor a törvényes képviselet igazolására szolgáló közokiratot (pl. születési anyakönyvi kivonat, bírósági/hatósági határozat);