Az alábbi tájékoztató az útlevélkérelem benyújtásának időpontjában a 12. életévét már betöltött, de még nem 18 éves magyar állampolgár gyermekekre vonatkozik, amennyiben Magyarországon születtek, vagy külföldön történt születésüket Magyarországon már anyakönyvezték (rendelkeznek magyar születési anyakönyvi kivonattal).
Magyar születési anyakönyvi kivonat hiányában először az Anyakönyvi ügyekről szóló menüpontot szíveskedjen áttekinteni.
Az igénylendő útlevél jellemzője: aláírást, illetve fényképet és ujjnyomatot tartalmaz.
Kérjük, sorban haladva olvassa el az alcímek alatt található tudnivalókat (kattintson + jelekre):
Az útlevél kiállítását a kiskorú nevében eljáró törvényes képviselő(k) személyesen kérelmezheti(k).
Az a kiskorú, aki nem áll szülői felügyelet alatt, gyámság alá tartozik. Ennek megfelelően a kiskorú törvényes képviselője lehet:
- a szülői felügyeletet együttesen gyakorló mindkét szülő, vagy
- a szülői felügyeletet egyedül gyakorló szülő, vagy
- a kiskorú gyámja.
A szülői felügyeletet a szülők – megállapodásuk vagy a gyámhatóság, illetve a bíróság eltérő rendelkezése hiányában - együttesen gyakorolják akkor is, ha már nem élnek együtt. Kivétel, ha a másik szülő felügyeleti joga megszűnt, szünetel vagy azt megszüntették.
Bizonyos feltételekkel elegendő egy szülő (vagy a gyám), de 12 év felett a kiskorúnak is személyesen meg kell jelennie.
A magyarországi házasságkötéssel nagykorúvá vált gyermek (házassági anyakönyvi kivonat bemutatása szükséges) önállóan kérelmezheti magyar útlevelének kiállítását.
Az útlevélkérelem a londoni magyar nagykövetség konzuli hivatalában, személyesen nyújtható be, előzetes időpontfoglalás alapján.
A londoni nagykövetség és annak konzuli hivatala eltérő címen találhatók. Az útlevélügyintézés a konzuli hivatalban folyik, az alábbi címen:
First Floor, 100 Brompton Road, London, SW3 1ER
12-18 év közötti gyermek esetében az ujjnyomatok digitális rögzítése szükséges, ezért az útlevéligény tiszteletbeli konzulnál nem nyújtható be.
A kérelembenyújtás helye és a benyújtásra jogosult személyek száma alapján válassza ki a 3/A vagy 3/B lenyíló menük valamelyikét, majd elolvasása után folytassa a „Mire lesz szükség az ügyintézéshez” menüponttal!
Nincs előzetesen kitöltendő útiokmány-igénylőlap.
Ha a szülők együtt jelennek meg és nyújtják be a gyermekük útlevélkérelmét, az ügyintéző által kitöltött és helyben kinyomtatott kérelemnyomtatvány aláírásával igazolják, hogy a gyermek úti okmánnyal történő ellátásához hozzájárulnak.
Nincs előzetesen kitöltendő útiokmány-igénylőlap.
Ha csak egy szülő (vagy a gyám) jelenik meg és nyújtja be a gyermek útlevélkérelmét, az ügyintéző által kitöltött és helyben kinyomtatott kérelemnyomtatványon a személyesen megjelent szülő (vagy a gyám) aláírásával igazolja, hogy a gyermek úti okmánnyal történő ellátásához hozzájárul. Amennyiben a szülők közösen gyakorolják a szülői felügyeleti jogokat, a távolmaradó szülőnek hozzájáruló nyilatkozatot kell tennie.
A távolmaradó szülő hozzájáruló nyilatkozata megtehető:
(Az elektronikusan megtett nyilatkozattal további teendő nincs, de kérjük, hogy az eljáró szülő hozza magával a QR-kódot tartalmazo visszaigazolást) vagy
A kéken fogó tollal kitöltött és aláírt nyomtatványt a kérelmet benyújtó szülőnek kell a konzuli hivatalban eredetben bemutatnia.
Az útlevéleljárásban a hozzájáruló nyilatkozat felhasználására csak a megtételétől számított 15 napon belül megindított eljárásban van lehetőség.
Amennyiben a kérelmet csak az egyik szülő (egyedül) vagy a gyám nyújtja be személyesen, a hatóság további okiratok bemutatását kérheti az eljárásban (ld. a következő lenyíló menüben)
A kérelembenyújtáskor hozni kell minden olyan alábbi okiratot/okmányt, ami rendelkezésre áll:
- a magyar állampolgár szülő (gyám) érvényes magyar útlevelét vagy személyi igazolványát;
- a nem magyar állampolgár szülő (gyám) érvényes útlevélét vagy EGT-állam által kiállított személyi igazolványát vagy az Egyesült Királyság / EGT-állam által kiállított állandó – nem ideiglenes! - vezetői engedélyét;
- a gyermek eredeti magyar születési anyakönyvi kivonatát;
- a gyermek érvényes vagy legfeljebb 1 éven belül lejárt útlevelét (ha már volt neki);
- útlevél hiányában a gyermek érvényes vagy legfeljebb 1 éven belül lejárt személyi igazolványát (ha van neki);
- a gyermek lakcímkártyáját;
- a magyarországi házasságkötéssel nagykorúvá vált gyermek házassági anyakönyvi kivonatát;
- gyám általi kérelmezés esetén a gyámrendelő határozatot (angol nyelvű határozat esetén magyar nyelvű hiteles fordítással együtt);
- eredeti magyar gyámhatósági határozatot arról, ha a kiskorú gyermek magyar születési anyakönyvi kivonatában képzelt apa neve szerepel;
A felsorolt dokumentumok hiányában kattintson a következő lenyíló menüre (Ha valami hiányzik).
A fényképet, az ujjnyomatot és az aláírást digitálisan rögzítjük a külképviseleten rendelkezésre álló eszköz segítségével.
Az együttesen megjelenő szülők (és a magyarországi házasságkötéssel nagykorúvá vált gyermek) esetében elegendő a fenti okiratok/okmányok bemutatása.
További szükséges dokumentumok, ha csak az egyik szülő jelenik meg a gyermekkel, de a magyar születési anyakönyvi kivonaton mindketten szerepelnek:
- csatolni kell a másik szülő eredeti hozzájáruló nyilatkozatát, VAGY
- a másik szülőre vonatkozóan eredeti közokirattal igazolni kell a szülői felügyelet megszűnését, megszüntetését vagy szünetelését (pl. jogerős bontóítélettel, a szülők bíróság előtti egyezségével, az elhunyt szülő halotti anyakönyvi kivonatával).
Magyar bíróság határozata akkor fogadható el, ha jogerős.
Brit bíróság határozata (pl. child arrangement order) akkor fogadható el, ha
- a gyermek brit állampolgársággal is rendelkezik és/vagy
- az Egyesült Királyságban van a tényleges, szokásos tartózkodási helye, továbbá
- a határozat tartalmazza, hogy a megjelent szülő egyedül (a másik szülő hozzájárulása nélkül) kérelmezhet útlevelet a gyermek számára (specific issue order).
- magyar nyelvű hiteles fordítással van ellátva.
A jelen tájékoztatást csak akkor olvassa el, ha a kérelembenyújtáshoz az előző pontban felsorolt dokumentumokat nem tudja bemutatni. Ellenkező esetben folytassa megfelelően a „Mennyibe kerül” menüponttal.
Ha a kiskorú nevében eljáró szülő nem tudja érvényes okmánnyal igazolni a személyazonosságát, akkor először saját részére kell személyi igazolványt vagy útlevelet igényelnie.
Ha a gyermek azért nem rendelkezik magyar születési anyakönyvi kivonattal, mert külföldön történt születése Magyarországon még nincs anyakönyvezve, akkor az Anyakönyvi ügyekről szóló menüpontot szíveskedjen áttekinteni.
Amennyiben a gyermek külföldön történt születése Magyarországon már anyakönyvezve van, de az útlevélkérelem benyújtásakor a gyermek magyar állampolgárságát okirattal (érvényes vagy egy éven belül lejárt magyar útlevél, érvényes személyi igazolvány, 3 évnél nem régebbi állampolgársági bizonyítvány, honosítási okirat) nem tudja igazolni és azt a személyiadat- és lakcímnyilvántartás sem igazolja (a gyermek sosem rendelkezett lakcímkártyával), az útlevélkérelem ugyan benyújtható, de az új útlevél csak akkor gyártható le, ha a konzul által hivatalból indított állampolgársági vizsgálat a gyermek magyar állampolgárságát igazolja.
Hivatalból elvégzendő állampolgársági vizsgálat esetén az útlevéleljárás ideje 6-12 hónappal meghosszabbodik. Az állampolgársági vizsgálat elindításához szükséges adatlapot ide kattintva lehet letölteni. Kérjük, hogy a gyermek adataival (kéken fogó tollal!) kitöltve hozza magával, de aláírni nem szükséges!
A magyar állampolgárság megállapítását követően a gyermek bekerül a személyiadat- és lakcímnyilvántartásba –, a törvényes képviselők választásától függően mint „Magyarországon élő magyar állampolgár” VAGY „Külföldön élő magyar állampolgár”. A választásának megfelelő linkre kattintva letöltött adatlapot (kéken fogó tollal) a gyermek adataival kitöltve szíveskedjen magával hozni. Felhívjuk a figyelmet, hogy magyarországi címre akkor lehet kérni a gyermek nyilvántartásba vételét, ha a szülők, illetve a magyar állampolgár szülő nem jelentették be a külföldi letelepedésüket, vagyis legalább az egyik szülő lakcímkártyáján magyarországi cím szerepel. Külföldi címre pedig abban az esetben lehet kérni a nyilvántartásba vételt, ha a szülők, illetve a magyar állampolgár szülő bejelentették a külföldi letelepedésüket, vagyis legalább az egyik szülő magyar lakcímkártyáján külföldi cím szerepel.
Abban az esetben, ha a gyermek előző, le nem járt érvényességű útlevelét nem tudja bemutatni, a törvényes képviselő(k)nek a konzuli hivatalban jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozatot kell tenni annak fellelhetőségéről, illetve eltulajdonításáról, elvesztéséről, megsemmisüléséről.
Az eljárás illeték- és konzulidíj-köteles (konzuli költségek), melyet a londoni konzuli hivatalban betéti (debit) bankkártyával kell megfizetni.
A fizetéssel kapcsolatos tudnivalókért, illetve pontos összegekért kattintson ide!
A konzuli hivatalunkban igényelt útlevelet Magyarországon állítják ki. Az eljárás időtartama attól függ, hogy az okmány kézbesítését:
- Magyarországra vagy külföldre, illetve
- személyes átvétellel vagy postán kéri.
Magyarországi személyes átvétel vagy magyarországi címre kért továbbítás esetén a londoni konzuli hivatalnak további teendője nincs. Az útlevélhatóság az elkészült okmányt közvetlenül kézbesíti.
Külföldre kért továbbítás esetén az elkészült okmány szállításának időtartama az eljárás törvényi határidejébe nem számít bele.
A londoni konzuli hivatal az okmányokat beérkezésük sorrendjében dolgozza fel, mielőtt a személyes átvételt kért ügyfeleket értesítené vagy az okmányokat postára adná.
A londoni konzuli hivatalba kért okmányok általában 20-40 napon belül vehetők át. Az eljárás jelzett időtartama meghosszabbodhat:
- hiánypótlás elrendelésekor a hiánypótlás teljesítésének időtartamával;
- ha a kérelmező magyar állampolgársága igazolást igényel (kb. 6-12 hónappal);
- a nyári hónapokban és a karácsonyi ünnepek körül (kb. 10 nappal);
- bizonyos esetekben a magyar anyakönyvi kivonattal még nem rendelkező gyermek esetén az anyakönyvezés időtartamával.
Tekintve, hogy az eljárás időtartama a fenti körülmények miatt az átlagosnál hosszabb is lehet, a kiállított új okmány átvétele és az okmányban foglalt személyes adatok ellenőrzése előtt nem javasolt utazási menetjegyeket (repülőjegy, buszjegy stb.) vásárolni. Az ebből eredő esetleges károkért a konzuli hivatal nem vállal felelősséget.
A konzuli hivatalnak nincs lehetősége beavatkozni az okmány kiállításának menetébe, illetve a kézbesítés módját (postai vagy személyes átvétel) vagy címét utólag megváltoztatni.
Ha a kérelmezéskor megadott postai cím időközben megváltozik, a kérelmezőnek kell gondoskodnia a várható postai küldemények új címre történő átirányításáról:
- magyarországi címre kért kézbesítéskor a Magyar Postánál;
- egyesült királyságbeli címre kért kézbesítéskor a Royal Mailnél.
Az útlevél érvényessége, a kérelembenyújtáskor betöltött életkortól függően:
12-18 éves életkor között |
5 év, amely az útlevél kiállítását követő születésnaptól kezdődik (tehát ténylegesen mindig több, mint 5 év) |
Amennyiben a gyermek február 29-én született és az érvényességi idő lejáratának évében ez a nap hiányzik, akkor az útlevél érvényességi ideje február 28-án jár le.
A kérelem személyes benyújtásához online időpontfoglalás szükséges, az alábbiak szerint:
- a londoni konzuli hivatalban „Útlevél igénylése” ügytípusra kell foglalni, ha az előző útlevél megvan;
Az ügyintézés időtartama: 15 perc.Késés esetén az ügyintézést nem tudjuk garantálni, így adott esetben új időpontfoglalásra lehet szükség.
- a londoni konzuli hivatalban „Okmányelvesztés bejelentése + új okmány (Útlevél/SZIG)” ügytípusra kell foglalni, ha az előző útlevél megsemmisült, elveszett, vagy azt ellopták;
Az ügyintézés időtartama: 20 perc.Késés esetén az ügyintézést nem tudjuk garantálni, így adott esetben új időpontfoglalásra lehet szükség.
A foglalást annak a kiskorúnak a személyes adataival kell megtenni, akinek az útlevelet kérik. Az útlevéligényléssel együtt – anyakönyvezés és hitelesítések kivételével - más ügytípusra is foglalható időpont ugyanazon ügyfélablakhoz.
Időpont ide kattintva foglalható a londoni konzuli hivatalhoz.